Jakie dokumenty są potrzebne, żeby wynająć samochód?

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby wynająć samochód?
Opublikowano:

Przed skorzystaniem z oferty wynajmu samochodu musisz sprawdzić nie tylko ceny za wynajem określonego modelu auta. Musisz też sprawdzić, jakie dokumenty do wynajmu samochodu będą niezbędne. Wymagania poszczególnych wypożyczalni samochodów mogą się bardzo od siebie różnić. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda procedura wynajmu samochodu i co zabrać ze sobą do wypożyczalni samochodów.

Coraz więcej osób i coraz więcej firm korzysta z ofert wypożyczalni samochodów. Wypożyczalnie aut oferują samochody wielu różnych klas, do wynajmu krótko, średnio i długoterminowego. Oferty wypożyczalni różnią się od siebie, tak samo jak lista dokumentów potrzebnych do wypożyczenia samochodu. Dlatego, zanim rozpoczniesz formalności przy wypożyczaniu auta – zapytaj, sprawdź, porównaj.

Jakie dokumenty trzeba mieć, aby wynająć samochód?

W większości wypożyczalni standardowe, wymagane dokumenty do wypożyczenia auta to:

  • Prawo jazdy kategorii B. Pamiętaj, że w niemal każdej wypożyczalni musisz mieć prawo jazdy minimum rok. Poza tym niektóre wypożyczalnie nie chcą pożyczać aut osobom bardzo młodym i po 70 – tym roku życia. Albo żądają specjalnych dopłat. Standardowo wypożyczalnie nie pozwalają na wynajem osobom poniżej 21 lat.
  • Jeśli jedziesz za granicę i zastanawiasz się, co trzeba mieć ze sobą do wynajmu pojazdu, musisz pamiętać, że w wielu krajach polskie prawo jazdy kategorii B nie będzie honorowane. Dotyczy to np. USA i wielu krajów azjatyckich, a zwłaszcza tych krajów, gdzie obowiązuje ruch lewostronny. W tego typu krajach niezbędne będzie międzynarodowe prawo jazdy.
  • W każdej wypożyczalni są wymagane dokumenty tożsamości do wynajmu samochodu, które potwierdzą Twoją tożsamość. To dowód osobisty albo paszport, w przypadku wyjazdu za granicę.

To nie wszystko, co obejmuje proces wynajmu pojazdu. W niektórych wypożyczalniach musisz dodatkowo przedstawić kartę kredytową, wystawioną na swoje nazwisko. Firmy (zwłaszcza sieci międzynarodowych wypożyczalni) mogą mieć dodatkowe wymagania względem karty kredytowej. Warto pamiętać, że wynajem aut luksusowych Warszawa zazwyczaj wiążę się z wpłatą kaucji.

Jakie papiery trzeba dostarczyć przy wynajmie auta długoterminowym albo na firmę?

W przypadku wynajmu średnio lub długoterminowego albo wynajmu na firmę na pewno niezbędne będą podstawowe dane firmy (regon, NIP), zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej. Wypożyczalnia może również zażądać zaświadczeń, potwierdzających dochody.

Czy dokumentacja do wypożyczenia samochodu w Polsce musi być tak rozbudowana?

W Polsce działają wypożyczalnie, gdzie proces wynajmu jest znacznie prostszy i bardziej przyjemny. Przykładem może być warszawska wypożyczalnia samochodów sportowych Global Elite Car. Jakie dokumenty potrzebne są przy rezerwacji auta w Global Elite Car? Prawo jazdy i dowód osobisty albo paszport. Oferta jest dostępna dla osób, które ukończyły 18 lat. Co ważne, w przypadku Global Elite Car wcale nie musisz odwiedzać wypożyczalni. Wypełnij formularz, wybierając odpowiednie auto i okres wynajmu, przygotuj dokumenty, dokonaj opłaty za wynajem i kaucji, a samochód zostanie podstawiony w wybrane przez Ciebie miejsce.

Czytaj również: O czym warto pamiętać wypożyczając luksusowy samochód?

Twoja ocena:
Rate this post
Udostępnij: